شبکه رایانه ای

آموزش شبکه رایانه ای – بخش اول – قسمت 1

شبکه رایانه ای:

دستیابی به اطلاعات با روش­های مطمئن و سرعت بالا یکی از رموز موفقیت هر سازمان و موسسه­ا ی می­ باشد، که توسط شبکه های رایانه ای این امر محقق می شود. طی سالیان اخیر هزاران پرونده و کاغذ که حاوی اطلاعات با ارزش برای یک سازمان بوده، در کامپیوتر ذخیره شده ­اند.

با تغذیه دریائی از اطلاعات به کامپیوتر،  امکان مدیریت الکترونیکی اطلاعات فراهم  شده است. کاربران متفاوت در اقصی نقاط جهان قادر به اشتراک اطلاعات بوده، تصویری زیبا از همیاری و همکاری اطلاعاتی را به نمایش می­گذارند.

شبکه­ های رایانه ای در این راستا و جهت نیل به اهداف فوق نقش بسیار مهمی را ایفا می­ نمایند. اینترنت که عالی­ترین تبلور یک شبکه کامپیوتری در سطح جهان است، امروزه در مقیاس بسیار گسترده­ای استفاده شده و ارائه دهندگان اطلاعات،  اطلاعات و یا فرآورده­ های اطلاعاتی خود را در قالب محصولات تولیدی و یا خدمات در اختیار استفاده کنندگان  قرار می­دهند. وب که عالی­ترین سرویس خدماتی اینترنت می ­باشد کاربران را قادر می­ سازد که در اقصی نقاط دنیا اقدام به خرید، آموزش، مطالعه و … نمایند.

با استفاده از شبکه، یک کامپیوتر قادر به ارسال  و دریافت اطلاعات از کامپیوتر دیگر است . اینترنت نمونه­ای عینی از یک شبکه کامپیوتری است . در این شبکه میلیون­ها کامپیوتر در اقصی نقاط جهان به یکدیگر متصل شده ­اند. اینترنت شبکه­ای است مشتمل بر زنجیره­ای از شبکه ­های کوچکتر. نقش شبکه­ های کوچک برای ایجاد تصویری با نام اینترنت بسیار حائز اهمیت است. تصویری که هر کاربر با نگاه کردن به آن گمشده خود را در آن پیدا خواهد کرد. در این کتاب نگاهی هر چند اجمالی  به شبکه ­های کامپیوتری و جایگاه مهم آنان در زمینه تکنولوژی اطلاعات و مدیریت الکترونیکی اطلاعات خواهیم داشت.

 

قسمت بعد

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست