شبکه رایانه ای

آموزش شبکه رایانه ای – بخش اول – قسمت 3

تقسیم بندی شبکه­ ها:

آموزش شبکه رایانه ای – بخش اول – قسمت 3

شبکه­ های کامپیوتری را بر اساس مؤلفه­ های متفاوتی تقسیم بندی می­ نمایند. در ادامه به برخی از متداولترین تقسیم بندی های موجود اشاره می گردد .

تقسیم بندی شبکه­ ها بر اساس نوع وظایف:

کامپیوترهای موجود در شبکه را با توجه به نوع وظایف مربوطه به دو گروه عمده: سرویس دهندگان (Servers) و یا سرویس گیرندگان (Clients) تقسیم می­ نمایند. کامپیوترهائی که در شبکه برای سایر کامپیوترها، سرویس­ها و یا خدماتی را ارائه می­ نمایند، سرویس دهنده می­ گویند. کامپیوترهائی که از خدمات و یا سرویس­های ارائه شده توسط سرویس دهندگان استفاده می ­کنند، سرویس گیرنده می­ گویند.

در شبکه های Client-Server، یک کامپیوتر در شبکه نمی­تواند هم بعنوان سرویس دهنده و هم بعنوان سرویس گیرنده، ایفای وظیفه نماید.

client - server

در شبکه های Peer-To-Peer ، یک کامپیوتر می­تواند هم بصورت سرویس دهنده و هم بصورت سرویس گیرنده ایفای وظیفه نماید.

peer to peer

یک شبکه LAN  در ساده ترین حالت از اجزای زیر تشکیل شده است:

دو کامپیوتر شخصی. یک شبکه می­تواند شامل چند صد کامپیوتر باشد. حداقل یکی از کامپیوترها می­بایست بعنوان سرویس دهنده مشخص گردد. (در صورتیکه شبکه از نوع Client-Server باشد). سرویس دهنده، کامپیوتری است که هسته اساسی سیستم عامل  بر روی آن نصب خواهد شد.

یک عدد کارت شبکه (NIC) برای هر دستگاه. کارت شبکه نظیر کارت­هائی است که برای مودم و صدا در کامپیوتر استفاده می­گردد. کارت شبکه مسؤول دریافت، انتقال، سازماندهی و ذخیره­سازی موقت اطلاعات در طول شبکه است. به منظور انجام وظایف فوق کارت­های شبکه دارای پردازنده، حافظه و گذرگاه اختصاصی خود هستند.

قسمت قبل                                                                   قسمت بعد

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست