توپولوژی

آموزش شبکه رایانه ای – بخش اول – قسمت 4

تقسیم بندی بر اساس توپولوژی شبکه:

آموزش شبکه رایانه ای – بخش اول – قسمت 4

الگوی هندسی استفاده شده جهت اتصال کامپیوترها، توپولوژی نامیده می شود. توپولوژی انتخاب شده برای پیاده سازی شبکه­ ها، عاملی مهم در جهت کشف و برطرف نمودن خطا در شبکه خواهد بود. انتخاب یک توپولوژی خاص نمی­ تواند بدون ارتباط با محیط انتقال و روش­های استفاده از خط مطرح گردد. نوع توپولوژی انتخابی جهت اتصال کامپیوترها به یکدیگر، مستقیماً بر نوع محیط انتقال و روش­های استفاده از خط تاثیر می­ گذارد. با توجه به تأثیر مستقیم توپولوژی انتخابی در نوع کابل­کشی و هزینه­ های مربوط به آن، می­ بایست با دقت و تأمل به انتخاب توپولوژی یک شبکه همت گماشت. عوامل مختلفی جهت انتخاب یک توپولوژی بهینه مطرح می­ شود. مهمترین این عوامل بشرح ذیل است:

– هزینه: هر نوع محیط انتقالی که برای شبکه LAN انتخاب می­ گردد، در نهایت می­ بایست عملیات نصب شبکه در یک ساختمان پیاده سازی گردد. عملیات فوق فرآیندی طولانی جهت نصب کانال­های مربوطه به کابل­ها و محل عبور کابل­ها در ساختمان است. در حالت ایده­ آل کابل­کشی و  ایجاد کانال­های مربوطه می­ بایست قبل از تصرف و بکارگیری ساختمان انجام گرفته باشد. به هرحال می­ بایست هزینه نصب شبکه بهینه گردد.

– انعطاف پذیری: یکی از مزایای شبکه­ های LAN، توانائی پردازش داده­ ها و گستردگی و توزیع گره­ ها در یک محیط است. بدین ترتیب توان محاسباتی سیستم و منابع موجود در اختیار تمام استفاده کنندگان قرار خواهد گرفت. در ادارات همه چیز تغییر خواهد کرد. (لوازم اداری، اتاقها و …). توپولوژی شبکه انتخابی می­ بایست به سادگی امکان تغییر پیکربندی در شبکه را فراهم نماید. مثلاً ایستگاهی را از نقطه­ ای به نقطه دیگر انتقال و یا قادر به ایجاد یک ایستگاه جدید در شبکه باشیم.

سه نوع توپولوژی رایج در شبکه های LAN استفاده می گردد :

  • BUS
  • STAR
  • RING

قسمت قبل                                                                   قسمت بعد

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست