توپولوژی باس

آموزش شبکه رایانه ای – بخش اول – قسمت 5

توپولوژی BUS:

توپولوژی BUS یکی از رایجترین توپولوژی­ها برای پیاده سازی شبکه­ های LAN است. در مدل فوق از یک کابل به عنوان ستون فقرات اصلی در شبکه استفاده شده و تمام کامپیوترهای موجود در شبکه (سرویس دهنده، سرویس گیرنده) به آن متصل می ­گردنند.

توپولوژی BUS

مزایای توپولوژی BUS:

کم بودن طول کابل: به دلیل استفاده از یک خط انتقال جهت اتصال تمام کامپیوترها، در توپولوژی فوق از کابل کمی استفاده می­ شود. موضوع فوق باعث پایین آمدن هزینه نصب و ایجاد تسهیلات لازم در جهت پشتیبانی شبکه خواهد بود.

–  ساختار ساده: توپولوژی BUS دارای یک ساختار ساده است. در مدل فوق صرفاً از یک کابل برای انتقال اطلاعات استفاده می­شود.

توسعه آسان: یک کامپیوتر جدید را می­توان براحتی در نقطه ای از شبکه اضافه کرد. در صورت اضافه شدن ایستگاههای بیشتر در یک سگمنت، می­ توان از تقویت کننده هائی به نام Repeater استفاده کرد.

معایب توپولوژی BUS:

مشکل بودن عیب یابی: با اینکه سادگی موجود در تویولوژی BUS امکان بروز اشتباه را کاهش می ­دهند، ولی در صورت بروز خطا کشف آن ساده نخواهد بود. در شبکه­ هائی که از توپولوژی فوق استفاده می­ نمایند، کنترل شبکه در هر گره دارای مرکزیت نبوده و در صورت بروز خطا می ­بایست نقاط زیادی به منظور تشخیص خطا بازدید و بررسی گردند.

–  ایزوله کردن خطا مشکل است: در صورتیکه یک کامپیوتر در توپولوژی فوق دچار مشکل گردد، می­ بایست کامپیوتر را در محلی که به شبکه متصل است رفع عیب نمود. در موارد خاص می­توان یک گره را از شبکه جدا کرد. در حالتیکه اشکال در محیط انتقال باشد، تمام یک سگمنت می­ بایست از شبکه خارج گردد.

ماهیت تکرارکننده­ ها: در مواردیکه برای توسعه شبکه از تکرارکننده ­ها استفاده می­ گردد، ممکن است در ساختار شبکه تغییراتی نیز داده شود. موضوع فوق مستلزم بکارگیری کابل بیشتر و اضافه نمودن اتصالات مخصوص شبکه است.

 

قسمت قبل                                                                   قسمت بعد

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست