توپولوژی ring

آموزش شبکه رایانه ای – بخش اول – قسمت 7

توپولوژی RING:

در این نوع توپولوژی تمام کامپیوترها به صورت یک حلقه به یکدیگر  مرتبط می­گردند. تمام کامپیوترهای موجود در شبکه (سرویس دهنده، سرویس گیرنده) به یک کابل که بصورت یک دایره بسته است، متصل می­گردند. در مدل فوق  هر گره به دو و فقط دو همسایه مجاور خود متصل است. اطلاعات از گره مجاور دریافت و به گره بعدی ارسال می­شوند. بنابراین داده­ها فقط در یک جهت حرکت کرده و از ایستگاهی به ایستگاه دیگر انتقال پیدا می­کنند.

توپولوژی ring

مزایای توپولوژی RING:

کم بودن طول کابل: طول کابلی که در این مدل بکار گرفته می­شود، قابل مقایسه به توپولوژی BUS نبوده و طول کمی را در بردارد. ویژگی فوق باعث کاهش تعداد اتصالات (کانکتور) در شبکه شده و ضریب اعتماد به شبکه را افزایش خواهد داد.

نیاز به فضائی خاص جهت انشعابات در کابل کشی نخواهد بود: به دلیل استفاده از یک کابل جهت اتصال هر گره به گره همسایه­اش، اختصاص محل­هائی خاص به منظور کابل­کشی ضرورتی نخواهد داشت.

مناسب جهت فیبر نوری: استفاده از فیبر نوری باعث بالا رفتن نرخ سرعت انتقال اطلاعات در شبکه است.  چون در توپولوژی فوق ترافیک داده­ها در یک جهت است، می­توان از فیبر نوری به منظور محیط انتقال استفاده کرد. در صورت تمایل می­توان در هر بخش ازشبکه از یک نوع کابل بعنوان محیط انتقال استفاده کرد. مثلاً در محیط­های ادرای از مدل­های مسی و در محیط کارخانه از فیبر نوری استفاده کرد.

معایب توپولوژی RING:

–  اشکال در یک گره باعث اشکال در تمام شبکه می­گردد: در صورت بروز اشکال در یک گره، تمام شبکه با اشکال مواجه خواهد شد. و تا زمانیکه گره معیوب از شبکه خارج نگردد، هیچگونه ترافیک اطلاعاتی را روی شبکه نمی­توان داشت .

– اشکال زدائی مشکل است: بروز اشکال در یک گره می­تواند روی تمام گرههای دیگر تأثیر گذار باشد. به منظور عیب یابی می­بایست چندین گره بررسی تا گره مورد نظر پیدا گردد.

تغییر در ساختار شبکه مشکل است: در زمان گسترش و یا اصلاح حوزه جغرافیائی تحت پوشش شبکه، به دلیل ماهیت حلقوی شبکه مسائلی بوجود خواهد آمد.

–  توپولوژی بر روی نوع دستیابی تأثیر می­گذارد: هر گره در شبکه دارای مسؤولیت عبور دادن داده­ای است که از گره مجاور دریافت داشته است. قبل از اینکه یک گره بتواند داده خود را ارسال نماید، می­بایست به این اطمینان برسد که محیط انتقال برای استفاده قابل دستیابی است.

 

قسمت قبل                                                                   قسمت بعد

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست