آموزش شبکه رایانه ای – کابل در شبکه – بخش دوم – قسمت 1

کابل در شبکه:

در شبکه های محلی از کابل به عنوان محیط انتقال و به منظور ارسال اطلاعات استفاده می گردد. از چندین نوع کابل در شبکه های محلی استفاده می گردد. در برخی موارد ممکن است در یک شبکه صرفاً از یک نوع کابل استفاده و یا با توجه به شرایط موجود از چندین نوع کابل استفاده گردد. نوع کابل انتخاب شده برای یک شبکه به عوامل متفاوتی نظیر: توپولوژی شبکه، پروتکل و اندازه شبکه بستگی خواهد داشت. آگاهی از خصایص و ویژگی های متفاوت هر یک از کابل ها و تأثیر هر یک از آنها بر سایر ویژگی های شبکه، به منظور طراحی و پیاده سازی یک شبکه موفق بسیار لازم است.

کابل TP (Twisted pair):
متداولترین نوع کابلی که در انتقال اطلاعات استفاده می گردد، کابل های به هم تابیده می باشند. این نوع کابل ها دارای دو رشته سیم به هم پیچیده بوده که هر دو نسبت به زمین دارای یک امپدانس یکسان می باشند. بدین ترتیب امکان تأثیرپذیری این نوع کابل ها از کابل های مجاور و یا سایر منابع خارجی کاهش خواهد یافت. کابل های به هم تابیده دارای دو مدل متفاوت: Shielded (روکش دار) و Unshielded (بدون روکش) می باشند. کابل UTP نسبت به کابل STP به مراتب متداول تر بوده و در اکثر شبکه های محلی استفاده می گردد. کیفیت کابل های UTP متغیر بوده و از کابل های معمولی استفاده شده برای تلفن تا کابل های با سرعت بالا را شامل می گردد. کابل دارای چهار زوج سیم بوده و درون یک روکش قرار می گیرند. هر زوج با تعداد مشخصی پیچ تابانده شده (در واحد اینچ) تا تأثیر پذیری آن از سایر زوج ها و یا سایر دستگاه های الکتریکی کاهش یابد.

 

کابل های UTP دارای استانداردهای متعددی بوده که در گروه های (Categories) متفاوت زیر تقسیم شده اند:

نوعکاربرد
Cat 1فقط صوت (کابل های تلفن)
Cat 2داده با سرعت 4 مگابیت در ثانیه
Cat 3داده با سرعت 10 مگابیت در ثانیه
Cat 4داده با سرعت 20 مگابیت در ثانیه
Cat 5داده با سرعت 100 مگابیت در ثانیه
Cat 6داده با سرعت 1000 مگابیت در ثانیه
مزایای کابل های به هم تابیده:
  • سادگی و نصب آسان
  • انعطاف پذیری مناسب
  • دارای وزن کم بوده و براحتی به هم تابیده می گردند.

 

معایب کابل های به هم تابیده:
  • تضعیف فرکانس
  • بدون استفاده ازتکرارکننده، قادر به حمل سیگنال در مسافت طولانی نمی باشند.
  • پایین بودن پهنای باند
  • به دلیل پذیرش پارازیت در محیط های الکتریکی به خدمت گرفته نمی شوند.

کابل دو زوج بهم تابیده

کانکتور استاندارد برای کابل های TP، از نوع RJ-45 می باشد. کانکتور فوق شباهت زیادی به کانکتورهای تلفن (RJ-11) دارد. هر یک از پین های کانکتور فوق می بایست به درستی پیکربندی گردند. (RJ: Registered Jack)

قسمت بعد

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست